wirtualny spacer
Zarezerwuj

Jaką porą roku wybrać się w góry?

świąteczne wnętrze pensjonatu Dziubas

Niewątpliwie dla większości osób góry kojarzą się z feriami, zjeżdżaniem na nartach i zimą. Są one świetnym miejscem na relaks i zbliżenie się do natury, a także zabawę w śniegu. Prawda jest taka, że ciepłą porą roku, gdy słońce świeci wysoko na niebie, odpoczynek w górach jest równie przyjemny. Lato w górach ma swój klimat, który co roku przyciąga wielu turystów. Jednak kiedy najlepiej tu przyjechać na urlop? Lepiej wybrać się latem czy zimą?

Wybór odpowiedniej pory roku na urlop w górach nie jest łatwym zadaniem. Wszystko zależy od kilku czynników, które mogą znacząco wpłynąć na jakość pobytu. Przede wszystkim chodzi o warunki pogodowe - wiele osób spodziewa się, że ciepłą porą roku góry będą zachęcać dobrą pogodą i możliwością przejścia się po najpopularniejszych trasach bez problemu. Prawda jest jednak taka, że wszystko zależy od miesiąca jaki wybierzemy na wypoczynek. Noclegi przy stoku od marca do kwietnia nie są najlepszym terminem. To wtedy śnieg w górach zaczyna się roztapiać, przez co często można trafić na śliskie, błotniste ścieżki. W związku z tym lepszym pomysłem jeśli chodzi o lato jest wybór maja lub czerwca. Do tego czasu po śniegu nie ma już śladu lub jego ilości są naprawdę małe. Sytuacja wygląda inaczej jeśli mowa o Tatrach - tam osoby, którym zależy na świeżym, wiosennym powietrzu powinny wybrać się w okolicach lipca lub sierpnia. Niestety podróż w lato oznacza też często pojawiające się burze, które mogą być naprawdę groźne. Warto również wspomnieć o tłumach pojawiających się na najpopularniejszych szlakach. Lato w górach ma jednak dużo zalet - piękny krajobraz, rozkwitające kwiaty i zwierzęta, które odżywają na nowo. To powody dla których warto wybrać się w te tereny o tej porze roku. Noclegi zimą w Bukowinie czy też Kotelnicy są z kolei świetnym rozwiązaniem dla osób, które lubią sporty zimowe. Grudzień i styczeń w górach to także wyjątkowe widoki, jednak warto mieć na uwadze, że ta pora roku oznacza też większe niebezpieczeństwo. Do wędrówek po górach należy się dobrze przygotować – mieć odpowiedni sprzęt, a także dobrą kondycję fizyczną. Zbaczanie z głównych szlaków jest bardzo nieodpowiedzialnym zachowaniem, ponieważ zimą słońce jest na niebie bardzo krótko, a w górach łatwo się zgubić.

poroże w pensjonacie dziubas

Wybór danej pory roku na urlop jest jednak indywidualną decyzją. Zależy ona od tego czy wolimy sporty zimowe i wędrówki ze śniegiem w tle czy może bardziej cenimy sobie oglądanie budzącej się do życia przyrody. Tak czy inaczej każdy termin jest dobry na wypoczynek w górach, ponieważ warto zobaczyć je w każdej odsłonie.


facebook