wirtualny spacer
Zarezerwuj

Co można zwiedzić w Białce Tatrzańskiej?

Prawdopodobnie nie ma turysty, który w Białce Tatrzańskiej nie znalazłby czegoś dla siebie. Miejscowość zachwyca nie tylko narciarzy i snowboardzistów. Ciekawie mogą tu spędzić czas zarówno rodziny z małymi dziećmi, jak i seniorzy, szukający ciszy i spokoju. Co warto zobaczyć w Białce?

Rzeka i góry

Sercem miejscowości jest niewątpliwie rzeka Białka. Chociaż jest dość zimna i ma kamieniste dno, w lecie nie brakuje chętnych do szukania w niej ukojenia przed upałami. Na rzece organizowane są też mistrzostwa kajakowe, a wędkarze twierdzą, że można w niej złowić dorodnego lipienia lub pstrąga. Warto wybrać się na Przełom Białki (tzw. Skałki) – do  ścisłego rezerwatu przyrody. Skałki przez lata były kształtowane przez rzekę. Znajdziemy tu dwie groty, a także jaskinię, w której odnaleziono najstarsze ślady człowieka w Pieninach. Tu znaleziono też najstarszy na świecie bumerang z ciosu mamuta, mający około 30 tys. lat. W tutejszej jaskini podobno chronił się też legendarny Janosik. Z Białki warto też wybrać się na Horników Wierch i Wysoki Wierch, by zobaczyć tradycyjne drewniane bacówki. Tu dalej kultywuje się tradycję wypasania owiec przez baców i juhasów. Osoby aktywne mogą wybrać się na Litwinową Grapę (Czarna Góra 903 m n. p. m). Na szczycie zobaczą one metalowy krzyż milenijny, obejmujący swymi ramionami całe Podhale i Spisz. To jednak niejedyna nagroda za trudy wędrówki. Kolejną jest zapierająca dech w piersiach panorama: na południu – Tatr Bielskich i Zachodnich, na północy – Gorców, na północnym zachodzie – Pienin, a na północnym wschodzie – Beskidów z Babią Górą.

Zabytki i termy

Rezerwując pokój w Białce Tatrzańskiej, warto zaplanować chwilę na odwiedzenie drewnianego kościoła pw. św. Szymona i Judy Tadeusza. Został on wybudowany około 1700 roku przez Jędrzeja Topora i Jana Chlipalskiego, obecnie należy do Szlaku Architektury Drewnianej. We wnętrzu zgromadzony jest zbiór narzędzi rolniczych i dawnych przedmiotów gospodarczych, a w wakacje odprawiana jest w nim msza po łacinie. Podczas pobytu w Białce nie można też zapomnieć o zdrowotnej kąpieli w Termie Bania. To kompleks basenów termalnych z atrakcjami typowego aqua parku. Najmłodsi z pewnością docenią tu mnogość zjeżdżalni, gejzerów wodnych i innych atrakcji. Dorośli podreperują swoje zdrowie podczas kąpieli w wodach geotermalnych, które mają zbawienny wpływ na ciało: regulują krążenie, ciśnienie, napięcie mięśniowe i gospodarkę hormonalną, a przede wszystkim zmniejszają bóle stawów i kręgosłupa. Woda w termach pozytywnie wpływa też na urodę, w tym stan włosów i skóry. Przede wszystkim jednak kąpiele w termach wyciszają, uspokajają i są skuteczne w walce z bezsennością.


facebook