wirtualny spacer
Zarezerwuj

Kiedy jechać w góry bez tłumu turystów?

Ludzi można podzielić na miłośników morza i gór. Ci drudzy każdy urlop najchętniej spędzą, zaszywając się wśród dzikich szczytów. Pobyt w górach zachęca do ruchu, a także sprzyja dogłębnemu relaksowi, dzięki czemu możemy się szybko zregenerować i odprężyć. Jadąc w góry, szukamy spokoju, ciszy i możliwości celebrowania piękna natury, dlatego często irytują nas tłumy turystów, którzy hałasują i zakłócają nasz spokój. Jak zaplanować swój pobyt w górach, aby uniknąć tłumu? 

Góry bez tłumów, czy to jest możliwe?

Jeżeli szukasz spokoju, ciszy, przestrzeni i chcesz rozkoszować się samotnością, aby móc w pełni docenić uroki górskiej przyrody, najlepiej zaplanuj swój pobyt poza sezonem. Wybierz ładny pensjonat w górach o dogodnej lokalizacji i ruszaj! Najwięcej turystów przyjeżdża w góry w okresie letnich wakacji oraz ferii zimowych. Wtedy bowiem wszystkie dzieci mają wolne i do tych terminów dopasowują swoje urlopy ich rodzice. Planuj swój urlop przed albo po tych terminach. Doskonałym pomysłem jest odwiedzenie gór jesienią, we wrześniu albo październiku. Wtedy góry pustoszeją, a pogoda jest niezwykle przyjemna. Nie ma upałów, ani nie jest za zimno. Często świeci słońce, a więc aura jest wprost wymarzona na piesze wycieczki. Można też nacieszyć wzrok pięknymi jesiennymi kolorami. Świetnym terminem jest także wiosna i początek lata, kiedy uczniowie jeszcze uczęszczają do szkół. Przyroda budzi się do życia po zimie, więc lasy przepełnione są cudownym śpiewem ptaków, a łąki wybuchają feerią kwietnych barw!

Jeżeli z jakichś powodów nie możesz zaplanować swojego urlopu poza wysokim sezonem turystycznym, nie rezygnuj z wyjazdu. Wystarczy zastosować się do kilku rad, aby nawet w szczycie sezonu, móc cieszyć się górami bez tłumów. Jak to zrobić? Przede wszystkim omijaj najpopularniejsze szlaki, które są opisywane we wszystkich przewodnikach. Zakup dokładną mapę okolicy i wybierz te mniej modne trasy. Najlepszym sposobem na omijanie tłumu turystów jest chodzenie po szlakach, na których nie znajdują się żadne wyciągi, kolejki czy schroniska. Brak takich atrakcji powoduje, że szlaki te są zdecydowanie rzadziej wybierane przez turystów. Będąc w górach w wysokim sezonie, warto wstawać wcześnie. Dzięki temu można wyjść na szlak wczesnym rankiem, kiedy większość turystów jeszcze smacznie śpi. 


facebook