wirtualny spacer
Zarezerwuj

Jak zaplanować wędrówkę po górach?

Góry to idealne miejsce na urlop dla każdego, bowiem umożliwiają zarówno odpoczynek, jak i aktywność w formie wędrówek. Aby wyjazd był w pełni satysfakcjonujący, należy jednak ówcześnie przygotować się na wszelkie okoliczności związane z wyprawą. Wcześniejsze obeznanie w przypadku gór jest niezwykle ważne, nie tylko dla komfortu podczas wycieczki, ale także dla bezpieczeństwa uczestników.

Trasa wędrówki i wyznaczenie celu

Planując wyjazd w góry, należy przede wszystkim określić konkretny cel podróży. Warto przy tym uwzględnić, aby górska wędrówka była odpowiednio dostosowana do kondycji, predyspozycji i doświadczenia każdego z uczestników. Zbyt wysoko ustawiona poprzeczka może sprawić, że urlop nie będzie należał do najbardziej udanych. W związku z tym, przed przybyciem na miejsce warto poszukać więcej informacji na temat wyznaczonych szlaków - o ich poziomie trudności, długości trasy, wysokości nad poziomem morza itp. Wyjeżdżając w Tatry bez żadnego doświadczenia, nie powinniśmy wybierać się w Rysy czy Orlą Perć - na miejscu jest wiele innych szlaków oraz mniej skomplikowanych szczytów, które również warto zdobyć.

Odpowiedni ekwipunek i ubiór

Kolejną ważną kwestią dla każdej wędrówki jest odpowiedni ubiór, który będzie dostosowany do panujących warunków pogodowych i pory roku. Co więcej, należy pamiętać, że odzież i obuwie powinny być przede wszystkim wygodne - w związku z czym lepsze będą ubrania termoaktywne z rozciągliwego materiału. Uwzględniając nagłe zmiany pogodowe, np. deszcz czy obniżenie temperatury, warto także zabrać do plecaka m.in. kurtkę przeciwdeszczową oraz izolujący ciepło polar. Oprócz ubrań warto zabrać ze sobą prowiant oraz różnego rodzaju pomoce w postaci mapy, kompasu, kijków trekkingowych czy apteczki z podstawowymi przyborami.

Wybór noclegu

Ostatnią z podstawowych kwestii planowania wyjazdu jest wybór noclegu. Najlepiej wybrać taki, w którym na miejscu występuje wiele ciekawych atrakcji turystycznych, a do tego spełnia warunki wypoczynkowe wszystkich uczestników podróży. Oprócz standardów szczególnie istotne jest, aby zatrzymać się w miejscu z dobrym dojazdem - szczególnie warte do rozważenia w przypadku Tatr są pensjonaty i noclegi w Białce Tatrzańskiej. W końcu po dłuższej wyprawie każdy będzie marzył o tym, aby jak najszybciej wrócić do ciepłego pokoju z wygodnym łóżkiem, łazienką i dobrym regionalnym jedzeniem.


facebook